15 квітня 2024 р., Нетішин: Компанія Westinghouse Electric вітає НАЕК «Енергоатом» з початком будівництва реактора за технологією AP1000® на енергоблоці № 5 Хмельницької АЕС. Це важливий перший крок у виконанні зобов’язань, які взяли на себе обидві компанії, підписавши у 2022 році Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю у будівництві дев’яти реакторів AP1000 в Україні.
У березні 2024 року перша партія ядерного палива Westinghouse ВВЕР-1000 вже надійшла для двох діючих енергоблоків Хмельницької АЕС. Це паливо було виготовлено на заводі Westinghouse у Швеції. Раніше, у вересні 2023 року, першу партію ВВЕР-440 доставили також на Рівненську АЕС у межах рекордної програми розвитку. Всі ці значущі події зміцнюють стратегічне партнерство між Westinghouse та Енергоатомом щодо постачання ядерного палива ВВЕР для атомних потужностей країни.
Президент і генеральний директор Westinghouse Патрік Фрагман говорить про вплив проєкту на розвиток атомної енергетики України
«Компанія Westinghouse є нашим надійним стратегічним партнером: як у розробці та завантаженні альтернативного палива у ВВЕР-реактори, так і у створенні лінії виробництва палива в Україні та будівництві нових енергоблоків за технологією Westinghouse AP1000®. Під час війни ми не зупинилися, а навпаки поглибили та прискорили нашу співпрацю», – зазначив Петро Котін, голова НАЕК «Енергоатом».
«Об’єкти, які ми плануємо збудувати на Хмельницькій АЕС, дозволять Україні здійснити найбільше відновлення з часів Другої світової війни. Я дуже вдячний Westinghouse», – сказав міністр енергетики України Герман Галущенко. Він також додав: «У 2020 році ми підписали угоду про розробку палива для реакторів типу ВВЕР-440 на 5 років. Але після повномасштабного вторгнення суттєво прискорили цей процес і зробили неможливе – Westinghouse разом з українськими фахівцями розробили це паливо вдвічі швидше».
«Це важливий крок для енергетичної незалежності України», — наголосила пані посол США в Україні Бріджит Брінк. «Я підтримую зусилля Міністерства енергетики України, Westinghouse та Енергоатому щодо визначення пріоритетів та продовження розвитку ядерної енергетики України, незважаючи на триваючі атаки Росії на енергетичну інфраструктуру. Приватний сектор є ключовим для відновлення України, а американська Westinghouse відіграє провідну роль у сприянні безпечному енергетичному майбутньому України».
«Westinghouse рада бути надійним партнером, який підтримує Україну в її прагненні отримати чисту, надійну та безпечну енергію для прийдешніх поколінь», — сказав Патрік Фрагман, президент і генеральний директор Westinghouse. «Ця подія наближає нас до запуску ще одного реактора AP1000® у Європі та приєднання до нашого глобального парку блоків AP1000® у Китаї та США. Ми пишаємось майже 20-річним партнерством з Україною, що передбачає надійне постачання ядерного палива».
Окрім впровадження технології AP1000®, у вересні 2023 року Westinghouse підписала Меморандум про взаєморозуміння з Україною щодо розробки та будівництва малого модульного реактора (SMR) AP300™. Westinghouse також залишається надійним партнером для поточного операційного парку НАЕК «Енергоатом», постачаючи ядерне паливо та надаючи послуги з обслуговування станцій.
AP1000® є єдиним у світі реактором покоління III+ з повністю пасивними системами безпеки, модульною конструкцією та найкращим співвідношенням потужності (МВт) до площі установки на ринку. Один реактор AP1000® вже експлуатується, а інший наближається до завершення будівництва на майданчику Vogtle в Джорджії, тоді як чотири блоки AP1000® встановлюють рекорди експлуатаційної продуктивності в Китаї, з чотирма додатковими реакторами, що зараз будуються, і ще двома у проекті будівництва. Польща обрала реактор AP1000® для своєї ядерної енергетичної програми; Україна взяла на себе зобов’язання щодо встановлення дев’яти блоків AP1000®, а технологія розглядається для використання на численних інших об'єктах у Центральній та Східній Європі, Великобританії та Сполучених Штатах.