Варшава, Польща, 9 квітня 2024 року — Сьогодні компанія Westinghouse Electric опублікувала незалежний звіт PricewaterhouseCoopers LLC (PwC), який деталізує значний економічний вплив від будівництва шести енергоблоків AP1000® у Польщі.
Дослідження демонструє, що етап виробництва, інжинірингу та будівництва шести блоків AP1000 стимулюватиме зростання ВВП на понад 118,3 мільярда злотих та забезпечить більше 120 000 людино-років безпосередньої зайнятості у країні. Після введення в експлуатацію ці блоки щорічно генеруватимуть не менше ніж 38 мільярдів злотих ВВП і підтримуватимуть 16 300 робочих місць на рік.
Проєкт у Польщі реалізує компанія Polskie Elektrownie Jądrowe, яка належить польській державі і відповідає за реалізацію Польської ядерної енергетичної програми (PPEJ). Програма передбачає впровадження безпечних та надійних водно-водяних реакторів покоління III+, перші три з яких будуть побудовані за технологією AP1000 у місцевості Любятово-Копаліно в регіоні Помор'я.
Westinghouse оголосила про вибір семи польських постачальників для підтримки проєкту на майданчику Любятово-Копаліно та інших європейських проєктів: Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator (Grupa Przemyslowa Baltic), Mostostal Kielce, Mostostal Krakow, ZKS Ferrum, Famak та Energomontaz-Polnoc Gdynia. Відбір проводився прозоро та конкурентно з урахуванням високих вимог до якості, які застосовуються до обладнання для ядерних установок. Цей крок є частиною підготовки до виконавчої фази прєекту в Любятово-Копаліно.
«Впровадження технології AP1000 у Польщі є результатом 100-річного партнерства між Сполученими Штатами та Польщею у сфері енергетичної безпеки», – сказав Девід Дарем, президент Westinghouse Energy Systems. Він також додав: «Це дослідження підкреслює значні та довгострокові економічні, людські та кліматичні переваги, які може надати ця технологія країні, її народу та добре налагодженому ланцюжку постачань. Залучення провідних постачальників, яких ми оголосили сьогодні, до цього амбітного проєкту Westinghouse є вирішальним».
Результати дослідження PwC демонструють, зокрема, такі факти:
AP1000® є єдиним у світі реактором покоління III+ з повністю пасивними системами безпеки, модульною конструкцією та найкращим співвідношенням потужності (МВт) до площі установки на ринку. Один реактор AP1000® вже експлуатується, а інший наближається до завершення будівництва на майданчику Vogtle в Джорджії, тоді як чотири блоки AP1000® встановлюють рекорди експлуатаційної продуктивності в Китаї, з чотирма додатковими реакторами, що зараз будуються, і ще двома у проекті будівництва. Україна взяла на себе зобов’язання щодо встановлення дев’яти енергоблоків AP1000, а Болгарія обрала технологію AP1000 для двох блоків АЕС у Козлодуї. Технологія також розглядається на багатьох інших майданчиках у Центральній та Східній Європі, Великобританії, Індії та Північній Америці.