Софія, Болгарія, 4 листопада 2024 р.: Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. та болгарська АЕС «Козлодуй» - New Build EAD сьогодні підписали контракт на інженерні послуги для двох реакторів AP1000®, які будуть побудовані на майданчику Козлодуйської АЕС. На церемонії підписання в Софії були присутні прем'єр-міністр Болгарії Димитр Главчев, міністр енергетики Болгарії Володимир Малінов, посол США в Болгарії Кеннет Мертен, виконавчий директор АЕС «Козлодуй» - New Build EAD. Петьо Іванов, старший віце-президент Westinghouse Energy Systems Еліас Гедеон, та президент і генеральний директор Hyundai Engineering & Construction Юн Йонг-Джун.
Після церемонії підписання. Зліва направо: Юн Йонг-Джун, президент і генеральний директор Hyundai Engineering & Construction; Джі І Чо, заступник глави місії та тимчасовий повірений у справах посольства Республіки Корея; Володимир Малінов, міністр енергетики Болгарії; Димитр Главчев, прем'єр-міністр Болгарії; Еліас Гедеон, старший віце-президент Westinghouse Energy Systems; Кеннет Мертен, посол США в Болгарії; та Петьо Іванов, виконавчий директор АЕС «Козлодуй» - New Build EAD.
Обсяг контракту включає планування майданчика для двох блоків Westinghouse AP1000®, найсучаснішого ядерного реактора покоління III+ на сьогоднішній день. Крім того, контракт передбачає підтримку АЕС «Козлодуй» - New Build EAD у процесі ліцензування та отримання дозволів, а також забезпечує критичне планування проекту та розвиток експлуатації та технічного обслуговування. Роботи, зазначені в 12-місячному контракті, розпочнуться негайно
«Болгарія має понад 50 років досвіду будівництва ядерних об'єктів. І сьогоднішня подія спиратиметься на цей досвід та сприятиме незалежності, диверсифікації та стабільності ядерної енергетики в країні та по всій Європі. Ми раді співпрацювати над проектом нового будівництва з Westinghouse Electric Company та Hyundai Engineering & Construction, які є безперечними лідерами в цій галузі. Я переконаний у великому успіху цього проекту, і болгарська держава зробить все можливе для його успішної реалізації», – сказав прем'єр-міністр Болгарії Димитр Главчев.
«Головним пріоритетом нашого кабінету є розвиток ядерної енергетики. Наші послідовні зусилля в цьому напрямку призвели до сьогоднішньої події. Ми вдячні компаніям Westinghouse Electric та Hyundai Engineering & Construction за те, що вони відгукнулися на наш запит та створили консорціум. Я вірю, що менш ніж за 10 років у нас буде робочий проект, який буде гарантією для болгарського населення та країни, що ми матимемо чисту енергію за доступною ціною», – сказав міністр енергетики Болгарії Володимир Малінов.
«Сполучені Штати повністю підтримують зусилля Болгарії щодо забезпечення її енергетичної безпеки шляхом диверсифікації її енергетичного сектору. Будівництво цих двох нових реакторів не лише посилить енергетичну безпеку Болгарії, але й позиціонуватиме країну у якості ключового енергетичного вузла для регіону», - сказав посол США в Болгарії Кеннет Мертен. «Цей проект, використовуючи передові американські технології з неперевершеними стандартами безпеки протягом багатьох років безпечної експлуатації, забезпечить Болгарію сталою та безпечною енергією в майбутньому», - додав він.
Старший віце-президент Westinghouse Energy Systems Еліас Гедеон (праворуч) виступає з промовою після підписання контракту, поки посол США в Болгарії Кеннет Мертен (зліва) слухає.
«Ми раді розширити наші довгострокові відносини з Болгарією та тісно співпрацювати у будівництві двох передових блоків AP1000, які зміцнять енергетичну безпеку Болгарії», - сказав Ден Ліпман, президент Westinghouse Energy Systems. «Цей проект не тільки забезпечить Болгарію чистою, безпечною та стабільною енергією, але й створить високоякісні робочі місця та реальні економічні вигоди на роки вперед, а також сприятиме енергетичній незалежності Болгарії».
Очікується, що перший ядерний реактор AP1000 в Болгарії буде введений в комерційну експлуатацію в 2035 році. Westinghouse вже підписала меморандуми про взаєморозуміння з 22 болгарськими постачальниками для підтримки проекту. Проект двох блоків на АЕС «Козлодуй» також надасть болгарським фірмам можливості підтримувати понад 30 блоків AP1000, що плануються по всьому світу.
Реактор AP1000 – єдиний діючий реактор покоління III+ з повністю пасивними системами безпеки, модульною конструкцією та найменшою площею забудови на МВт на ринку. У Китаї зараз працюють чотири реактори AP1000, які встановлюють рекорди експлуатаційної продуктивності та доступності, ще вісім реакторів будуються, а ще чотири – за контрактом. Крім того, на майданчику Vogtle у Джорджії працюють два блоки AP1000. Технологію AP1000 було обрано для програм ядерної енергетики в Польщі, Україні та Болгарії, а також вона розглядається на багатьох інших майданчиках у Центральній та Східній Європі, Великій Британії, Індії та Північній Америці. До кінця десятиліття у світі працюватиме 18 блоків на технології AP1000.