Westinghouse a Bechtel v Praze pořádají summit dodavatelů

28. února 2023 | Westinghouse Electric Company

Nový velvyslanec USA vítá potenciální dodavatele pro stavbu pokročilého reaktoru AP1000®

Praha – 28. únor 2023 – Nově jmenovaný velvyslanec USA v České republice Bijan Sabet přivítal dnes na symposiu Supplier Day 2023 zástupce 55 českých firem. Akci pro dodavatele organizovaly společnosti Westinghouse Electric Company a Bechtel. Obě společnosti v listopadu předložily nabídku na podporu plánovaného rozšíření jaderného programu Česka o reaktor AP1000®, který je aktuálně nejpokročilejším a nejosvědčenějším jaderným reaktorem.

Westinghouse-konference-1

Nabídka společností navrhuje výstavbu jednoho bloku AP1000 v jaderné elektrárně Dukovany s možností výstavby druhého bloku v této lokalitě a dalších dvou bloků v lokalitě Temelín. Po skončení symposia budou společnosti Westinghouse a Bechtel pokračovat v jednání s českými dodavateli, aby diskutovali klíčové úkoly dodávek a výstavby reaktorů.

„Společnosti Westinghouse a Bechtel mě ujistily, že Českou republiku berou velmi vážně. Firmy spolupracují již více než 70 let na úspěšných dodávkách jaderných energetických aktiv ve snaze zajistit čistou a odolnou energetickou infrastrukturu,“ poznamenal velvyslanec Sabet na akci Supplier Day. „Uznávají vaši odbornost a zkušenosti a vědí, že pevné vztahy s vámi a vašimi společnostmi nejsou jen užitečné, ale nezbytné pro úspěch.“

„Český průmysl u nás hraje při zavádění jaderných technologií zásadní roli," řekl Petr Brzezina, Prezident společnosti Westinghouse pro Českou republiku. „Rád bych poděkoval Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Alianci české energetiky a společnosti TÜV Nord za partnerství na tomto sympoziu, které podtrhuje význam společného projektu pro budoucnost českých dodavatelů," uvedl Brzezina.

„Česká republika se zavázala pokrýt rostoucí poptávku po elektřině a zároveň snížit emise uhlíku a závislost na uhlí a dalších fosilních palivech. Je čas zahájit spolupráci s případnými dodavateli. Těšíme se na vytvoření trvalých partnerství," řekl Ahmet Tokpinar, Generální ředitel divize jaderné energetiky společnosti Bechtel.

Westinghouse-konference-2

Nasazení technologie AP1000 v regionu bude rovněž podnětem k větší synergii, která bude přínosem pro český jaderný program a vytvoří příležitosti pro dodavatele v celé střední a východní Evropě. Loni v listopadu si polská vláda vybrala reaktor AP1000® pro zahájení svého vůbec prvního jaderného programu.

Jaderný reaktor AP1000® je jediným provozovaným reaktorem generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a nejmenšími rozměry na MWe na trhu. Vedle dvou bloků AP1000, které se dokončují v americké Georgii, jsou ve výstavbě další čtyři bloky v Číně. Technologie Westinghouse AP1000 byla také vybrána pro devět bloků na Ukrajině a uvažuje se o ní v řadě dalších lokalit ve střední a východní Evropě, ve Spojeném království a ve Spojených státech.