Професії в атомній промисловості

30 червня 2023 | Westinghouse Electric Company
Виробництво атомної енергії створює робочі місця та стимулює економічний розвиток у багатьох сферах

Генерація атомної енергії підтримує динамічний економічний прогрес, гарантуючи створення тимчасових і постійних робочих місць, а також розвиток інфраструктури. Цей сектор відкриває перспективи для висококваліфікованих фахівців у широкому спектрі галузей. Він також забезпечує стабільну зайнятість у супутніх галузях, торгівлі та послугах, особливо на місцевому рівні. Сучасні реактори розраховані на експлуатацію щонайменше протягом 60–80 років, а отже гарантують стабільну роботу для кількох поколінь. Приклади країн, де вже функціонують атомні електростанції, демонструють, що ядерна енергетика стимулює створення нових робочих місць. Наприклад, цивільна ядерна промисловість забезпечує майже півмільйона робочих місць у США та приблизно 1,3 мільйона робочих місць у ЄС, як у країнах, де вже встановлені ядерні реактори, так і в країнах, де їх (поки що) немає.

Одна атомна електростанція створює більше робочих місць, ніж будь-який інший тип енергетичного об’єкта. АЕС середньої потужності (з реактором потужністю 1 ГВт) потребує близько 500–800 працівників для регулярної експлуатації та обслуговування. Загальноєвропейська карта FORATOM показує кількість прямих робочих місць на атомних електростанціях і в ланцюгу ядерного постачання, а також опосередкованих робочих місць, які є результатом допоміжної діяльності атомної промисловості.

Чотирьохреакторна АЕС Дуковани в Чехії є найбільшим роботодавцем у регіоні. Безпосередньо на заводі працюють три тисячі співробітників ČEZ Group. За даними FORATOM, в атомній енергетиці Чехії працює понад 29 000 осіб.

На атомній електростанції Кршко в Словенії наразі працює 630 людей різного профілю, від менеджерів до прибиральників. До цих безпосередніх робочих місць слід додати працівників у ланцюгу постачань, який становить 2000 осіб; а також близько 3500 непрямих робочих місць в інших суміжних галузях, загалом понад 5000 робочих місць.

Атомне виробництво електроенергії є капіталомісткою технологією. Це означає, що значна частина витрат на проєкт і, як наслідок, робочих місць припадає на фазу проектування та будівництва станції, яка зазвичай триває до 10 років. Досвід уже зведених атомних електростанцій показує, що для будівництва одного блоку АЕС потрібно від 3 до 4 тисяч працівників для виконання будівельно-монтажних робіт з різними навичками та досвідом. Виробництво атомної енергії є економічним стимулом для всіх.

На двох нових реакторах AP1000® на АЕС Vogtle (США) було задіяно понад 9000 працівників і забезпечено 800 постійних робочих місць. Блок №3 Vogtle нещодавно почав виробляти електроенергію для мережі, а блок №4 готується до початкового завантаження палива.

ČEZ Group, власник чинної атомної електростанції Дуковани в Чехії, планує працевлаштувати близько 2600 нових співробітників протягом наступних десяти років на наявних атомних електростанціях та в командах, що готуються до будівництва нового енергоблоку або малих модульних реакторів.

У Польщі, де компанія Westinghouse нещодавно була вибрана для реалізації першої в країні ядерно-енергетичної програми, в атомному секторі вже зайнято близько 1100 осіб, а будівництво трьох ядерних реакторів AP1000® створить 20 000 високооплачуваних робочих місць, згідно з урядовими джерелами. Другий енергоблок атомної електростанції Кршко в Словенії забезпечить 3000 робочих місць під час будівництва та в цілому 5000 робочих місць під час експлуатації (включно з працівниками та постачальниками).

Згідно з FORATOM, в українській атомній галузі задіяно близько 139 000 фахівців.

EUROPE-WIDE-JOBS-MAP_FORATOM

Не тільки ядерні інженери

Виробництво атомної енергії гарантує стабільні, високооплачувані робочі місця для людей з різним освітнім досвідом та набором навичок. Атомні електростанції пропонують якісні робочі місця для всієї громади, де зайняті люди, які отримали освіту в університетах, коледжах, технікумах, професійно-технічних училищах. А які профілі роботи на атомній електростанції мають найбільший попит? Особливо на початковому етапі будівництва потрібні кваліфіковані робітники (теслярі, електрики, оператори важкої техніки, муляри, трубщики, листозварники, слюсарі, менеджери проєктів). Загалом для атомної електростанції потрібні інженери з широкого спектра дисциплін (хіміки, хімічні інженери, спеціалісти з радіаційного захисту, оператори реакторів, ядерні інженери, спеціалісти з безпеки та екології, інженери-будівельники, механічні інженери, електроінженери, інженери з ІТ), а також представники інших професій, такі як ІТ-спеціалісти, комунікатори, юристи, фінансисти, вчителі, охоронці — і цей список можна продовжувати.

Деякі функції на атомній електростанції, зокрема ті, що виконуються операторами диспетчерської, вимагають спеціальних дозволів або ліцензій і підлягають додатковому навчанню для цієї специфічної та складної роботи.

Атомні компанії інвестують у тренування та навчання

Навчання ядерним професіям відкриває можливості міжнародної кар’єри. Атомна галузь розробляє міжнародні навчальні та освітні програми, спрямовані на здобуття працівниками спеціалізованих навичок та приваблення нових спеціалістів у галузь, тим самим усуваючи потенційний дефіцит професіоналів у країнах, що планують будівництво атомних електростанцій.

Розвиток наступного покоління ядерних спеціалістів є важливим завданням для Westinghouse Electric Company і критично важливим для забезпечення чистого енергетичного майбутнього для всіх нас. З цією метою Westinghouse організовує та підтримує міжнародну програму студентських стажувань для студентів з країн, що розробляють нові ядерні енергетичні програми або вдосконалюють наявні за допомогою нашого реактора AP1000® – найбільш передової ядерної технології покоління III+, доступної сьогодні.

Цього року Westinghouse прийме на стажування 24 студента: п’ятнадцять з Польщі (вони працюватимуть в інженерних відділах та відділах постачання Westinghouse), п'ять з Чехії (працюватимуть в інженерії) та четверо з України (також працюватимуть в інженерії). Стажування відбуватиметься в наших двох інженерних центрах у США, в Пенсільванії та Південній Кароліні. У кожному з цих штатів Westinghouse співпрацює з провідними інженерними університетами.

Атомна промисловість пропонує довгострокові висококваліфіковані робочі місця

Атомна промисловість є однією з високотехнологічних галузей промисловості, що пропонує кваліфіковану роботу в різних спеціалізаціях та довгострокову стабільність зайнятості. Заробітна плата працівників АЕС в середньому на 50% вища, ніж на інших джерелах виробництва електроенергії. Як правило, більша частина працівників походить із найближчих околиць заводу, що забезпечує стабільне джерело робочих місць для місцевих жителів і сприяє локальному економічному розвитку.