VŠE v Praze vydala v únoru studii, ze které vyplývá, že na výstavbě bloku v Dukovanech se tuzemský průmysl může podílet až z 65 %. Zapojení českých firem je jedním z klíčových témat tendru. Ve střední a východní Evropě se dnes v jaderné energetice odehrává mnoho aktivit, to znamená příležitosti pro české firmy i jinde v regionu. S tím, jak se náš reaktor AP1000® stává preferovanou jadernou technologií, tyto příležitosti porostou. Jaderná energetika je bezpečný a ekologický zdroj, který nám zajistí energetickou stabilitu. Z bezpečnostního i ekonomického hlediska by bylo výhodné zvážit výstavbu dalších jaderných reaktorů v Temelíně a v Dukovanech.
Naše nabídka usiluje o co nejvýhodnější cenu a zároveň o co nejvyšší míru důvěryhodnosti. Na konečnou cenu dostavby bude mít vliv také časový interval mezi podpisem smlouvy s dodavatelem a zahájením stavby. Roli bude hrát i dostupnost volných kapacit. Splnění zmíněných podmínek vyžaduje kvalitní a včasnou přípravu.
Představitelé české vlády ještě před samotným začátkem tendru zdůrazňovali, že zapojení domácích firem má být priorita všech uchazečů. My tento požadavek bereme velmi vážně a už téměř tři roky jsme s ohledem na dukovanský tendr v kontaktu s řadou firem. Od loňska jsme podepsali téměř čtyři desítky memorand s českými společnostmi a pokračujeme v úsilí zapojit do naší nabídky co nejvíce dalších.
Na konci února jsme se firmami potkali na akci Supplier Day. Uspořádali jsme ji se společností Bechtel, americkým velvyslanectvím v Praze, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Aliancí českého energetického průmyslu a TÜV Nord. Více než 150 zástupců firem mělo možnost komunikovat s mými kolegy z Westinghousu a Bechtelu. Dozvěděli se o práci s dodavateli a způsobu komunikace, širším portfoliu produktů a o připravovaných projektech v regionu. Díky tomu směřujeme k maximální lokalizaci s cílem až 65 % podílu pro české firmy na stavbě nových bloků.
Příležitostí je ale mnohem víc a v rámci spolupráce se nelze dívat pouze na jeden blok v Dukovanech. Firmy, se kterými navážeme spolupráci, se stanou součástí našeho dodavatelského řetězce a budeme s nimi počítat i do našich dalších projektů. Evropa zažívá renesanci jádra a po ruské agresi na Ukrajině se poptávka po našem osvědčeném bloku AP1000 zvýšila. Polsko si loni vybralo náš reaktor pro zahájení svého jaderného programu a technologie AP1000 byla zvolena i pro výstavbu až devíti nových bloků na Ukrajině a uvažuje se o ní v řadě dalších lokalit v Evropě.
Česko je tradičně v oblasti energetiky silné a místní firmy mají zkušenosti s výstavbou jaderných elektráren. Své know-how tak mohou nabídnout řadě projektů v Evropě. Firmám nabízíme balíček možností spolupráce. To se může ještě umocnit, pokud nezůstane jen u jednoho dukovanského bloku, který má především nahradit výkon stávajících, jež dosluhují.
Podle analýzy ČEPS hrozí Česku nedostatek elektrické energie s koncem výroby energie spalováním uhlí už ve 30. letech a následně se ještě prohloubí. Ten nebude trápit jen Česko, ale i okolní státy. A v kombinaci s limity dovozní kapacity přenosové sítě bude obtížné a drahé ji dovážet v potřebných objemech tak, jak jsme zvyklí. Pokud chceme být ve výrobě energie soběstační, je jaderná energetika správnou volbou. Proto jsou zcela na místě strategické úvahy vlády o rozšíření tendru z jednoho na více bloků.
Považuji za důležité připomenout, že jsme v tendru jediným uchazečem, který má v provozu či ve výstavbě reaktory toho typu, jenž pro Dukovany nabízíme. AP1000® je nejrozšířenějším jaderným reaktorem na světě. Technologie společnosti Westinghouse je dnes základem pro přibližně 50 % všech provozovaných jaderných elektráren na světě.